Tarasy drewniane

Taras jest bardzo popularnym elementem, który można napotkać w wielu domach jednorodzinnych. Zazwyczaj wychodzi on na ogród ulokowany na tyłach posesji, zapewniając korzystającym z niego osobom komfort i dyskrecję. Poza funkcjami praktycznymi taras może być także prawdziwą ozdobą całej nieruchomości.

Wykorzystanie

O tym, jak wiele korzyści płynie z posiadania tarasu, nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć przez krótki czas miał okazję regularnego korzystania z niego. Od balkonu odróżnia go przede wszystkim powierzchnia. O ile balkony zazwyczaj są wąskie i po prostu dość małe i nieustawne, o tyle tarasy wyróżniają się znaczną przestrzenią do dyspozycji użytkowników. Można więc bez przeszkód urządzać na nim grilla, wystawić stół i biesiadować w szerokim gronie, albo po prostu położyć się na wygodnym leżaku i zapomnieć o całym świecie zagłębiając się w lekturę. Przydomowe tarasy umożliwiają spędzenie czasu na świeżym powietrzu w bezpośredniej bliskości własnego domu. Dodatkowo często z tarasu znajduje się bezpośrednie przejście do ogrodu, dzięki czemu staje się on naturalną płaszczyzną łączącą wnętrze z resztą posesji.

Materiały

Projektując i wykonując taras należy pamiętać o tym, iż jest on integralną częścią całej nieruchomości. Warto więc zadbać o to, aby był stylistycznie dopasowany do reszty. Dzięki przemyślanemu wykorzystaniu i odpowiednim materiałom, które zostaną przeznaczone do jego wykończenia, można uzyskać bardzo dobry efekt. Większość tarasów jest osadzonych na betonowej wylewce. Chodzi szczególnie o tarasy naziemne, ulokowane równo z powierzchnią gruntu. Zdarza się bowiem, że taras jest umieszczony na przykład z wykorzystaniem dachu garażu. Jest więc większy i zapewnia lepsze widoki, ale trzeba zrezygnować wtedy z opcji połączenia go z ogrodem. Na betonowej wylewce można położyć rozmaite materiały. Popularnością cieszą się duże kafle, łatwe do utrzymania w czystości. Jednakże naprawdę efektownie i stylowo prezentuje się drewno. Wybierając je trzeba jednak pamiętać o tym, aby postawić na pierwszorzędny, wytrzymały gatunek, będzie ono bowiem narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Popularnością cieszą się tarasy wyłożone deskami pochodzącymi z egzotycznych odmian drzew, a także z modrzewia syberyjskiego.

Pielęgnacja

Wybór tworzywa, którym będzie pokryta powierzchnia tarasu, ma niebagatelne znaczenie dla wygody jego użytkowania. Drewno pod względem pielęgnacji jest nieco bardziej wymagające niż ceramiczne kafle. Przede wszystkim musi być odpowiednio zaimpregnowane. Tylko wtedy wilgoć z opadów deszczu lub śniegu nie wyrządzi żadnej szkody. Warto raz w roku, przed początkiem sezonu letniego, nałożyć na deski tarasowe nową warstwę ochronnej emulsji. Niezbędna jest także dbałość o jego czystość w trakcie użytkowania. Zaniedbanie tej czynności przez dłuższy okres czasu może spowodować osadzanie się zabrudzeń pomiędzy poszczególnymi deskami, a w efekcie wyszczerbianie ich.

Właściwe użytkowanie

Wydaje się oczywiste, że na wiosnę i w czasie lata taras będzie chętnie wykorzystywany zarówno przez domowników, jak i ich gości. Oznacza to spore wyzwanie dla pokrywających go drewnianych desek. Aby służyły one latami bez uszczerbku dla trwałości i względów estetycznych, warto pamiętać o tym, aby zachowywać pewną ostrożność w czasie przebywania na nim. Jeżeli stawiono na nim stół oraz krzesła, przygotowując w ten sposób miejsce do posiłków pod gołym niebem, można pod nogi zarówno stołu, jak i krzeseł, podłożyć podkładki, które zapobiegną zarówno przesuwaniu się mebli po jego powierzchni, jak i zarysowywaniu drewna. Ostrożność jest wskazana także w czasie urządzania wakacyjnego grilla. Jeżeli ustawimy go bezpośrednio na tarasie, trzeba dołożyć starań, aby na deskach nie znalazła się nawet odrobina węgla lub żaru. Dostępne są specjalne maty, na których można ulokować grilla i piec na nim przysmaki bez obawy o to, że wypali on dziurę w powierzchni tarasu.

Zalety tarasów z drewna

Wydawać się może, że wybór drewna jako materiału, którym pokryje się podłogę na tarasie związany jest z samymi wyrzeczeniami oraz dodatkowymi obowiązkami pod względem utrzymywania na nim czystości. Owszem, drewniane wykończenie jest bardziej wymagające niż położenie ceramiki lub pozostawienie gołego betonu z wylewki. Ma jednak swoje plusy, które rekompensują wszelkie niedogodności. Przede wszystkim prezentuje się naprawdę stylowo. Wybór eleganckich, ciemnych desek spowoduje, że taras nabierze charakteru i aż będzie się chciało spędzać na nim czas. Wykonana z tego samego rodzaju drewna balustrada okalająca jego powierzchnię sprawi, że całość będzie stylistycznie spójna. Poza tym drewno doskonale trzyma ciepło. Latem, kiedy słońce będzie mocno świeciło przez cały dzień, desko nagrzeją się na tyle, że będzie można odczuwać na nich wysoką temperaturę jeszcze długo po zapadnięciu zmroku. Nie da się też ukryć, iż deski z naturalnego drewna są po prostu miłe w dotyku i przyjemniej jest na nich siedzieć, niż na kaflach.

Podsumowanie

Drewno jest doskonałym materiałem, który może być wykorzystany do wykończenia tarasu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będzie prezentować się nienagannie nawet po latach użytkowania.

Comments are closed