Tarasy

Prawie każdy szczęśliwy posiadacz domu jednorodzinnego z ogrodem, w pewien sposób naturalnie   ma ochotę na wybudowanie w nim tarasu. Z biegiem czasu może okazać się, że jest to bardzo ważna przestrzeń w naszym domu, spełniająca funkcje nie tylko wypoczynkowe, ale także socjalne.

Wielkość tarasu w ogrodzie

W przeważającej większości przypadków budowania domu jednorodzinnego od podstaw taras jest od razu naniesiony na plany i odpowiednio wkomponowany w całość posesji. Jego wielkość powinna być dopasowana zarówno do powierzchni ogrodu, jak i domu, a w szczególności zachowywać odpowiednie proporcje odnośnie ściany, do której przylega. Warto także zwrócić uwagę na jego głębokość. Przypadki, w których sam taras zajmuje więcej miejsca niż ogród są spotykane i nie wygląda to zbyt estetycznie, pomijając już fakt, że w znacznym stopniu ogranicza możliwość cieszenia się z kontaktu z roślinami. Dla wielkości tarasu niebagatelne znaczenie ma również to, czy jest ulokowany z tył, czy z przodu posesji. Zazwyczaj wybierana jest ta pierwsza opcja. Przemawia za nią fakt, że od strony ogrodu jesteśmy odseparowani od wścibskich spojrzeń postronnych ludzi, co sprzyja w niczym nieskrępowanemu relaksowi. Najczęściej także to z tył nieruchomości rozciąga się najlepszy widok.

Rodzaj materiałów

Kluczowym zagadnieniem odnośnie planowania tarasu jest to dotyczące pomieszczenia, z którego będzie się na niego wychodzić. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest umieszczanie drzwi balkonowych w salonie, aby w czasie lata rozszerzyć o teren tarasu przestrzeń do wypoczynku i spotkań towarzyskich. Zdarza się także, że wyjście znajduje się w kuchni, a podczas letnich miesięcy taras pełni zarazem funkcję jadalni. Jeżeli będzie on odpowiednio długi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby miał dwa wyjścia- jedno od salonu, drugie od kuchni. Jest to wygodne w sytuacji, kiedy w domu jest wiele osób, a na tarasie został podany obiad. Nie ma wtedy problemu z wynoszeniem naczyń do kuchni, nie robią się także „korki” w przejściu. Planując wygląd tarasu należy także podjąć decyzję, czy ma on być położony równo z ziemią, czy na podwyższeniu, a do ogrodu z jego powierzchni prowadzić będą schodki. W tym drugim przypadku jego obszar powinien być ogrodzony balustradą, aby zapobiec ewentualnym wypadkom.

Kompozycja

Taras jest przestrzenią łączącą ze sobą dom z ogrodem. Warto więc zadbać o to, aby dobrze komponował się z otoczeniem i stanowił integralną część całości. Można pokierować w jego kierunku rośliny pnące znajdujące się w ogrodzie, które z czasem zaczną ozdabiać jego balustrady. Wokół krawędzi świetnie sprawdzą się kwietniki z roślinami, które będą kolorystycznie pasowały do odmian rosnących w ogrodzie. Ułożenie na nim kafli o podobnym ornamencie jak te wykorzystywane we wnętrzu sprawi, że automatycznie będzie pasował do reszty domu.

Wykończenie

Jeżeli chodzi o kwestie wykończeniowe, to należy kierować się tym, że wszystkim elementy znajdujące się na tarasie będą wystawiane na działanie warunków atmosferycznych. Muszą być więc odporne i dobrej jakości. Na podłodze można położyć łatwe do utrzymania w czystości kafle albo klimatyczne deski drewniane. Jeżeli dookoła tarasu znajdują się barierki, to mogą być wykonane z tego samego drewna, co podłoga, dzięki czemu całość będzie zamknięta pod względem kompozycji. Można także spotkać nieruchomości, w których tarasy są ogrodzone marmurowymi lub kamiennymi barierami.

Wyposażenie

Bardzo ważnym elementem tarasu jest jego wyposażenie. Główną rolę odgrywają tutaj meble. Powinno znaleźć się miejsce zarówno na komplet wypoczynkowy, o regulowanych oparciach i miękkich poduchach, jak i na stół z krzesłami, przy którym można w komfortowych warunkach zjeść posiłek lub po prostu spędzić czas z innymi ludźmi. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest budowanie w bezpośredniej bliskości tarasu kamiennego grilla, dzięki czemu można być gospodarzem letniego przyjęcia bez konieczności separowania się od zaproszonych gości.

Funkcje tarasów

Taras może pełnić rozmaite funkcje, w zależności od zapotrzebowania rodziny, do której należy. Można wykorzystywać go do celów gospodarczych, a więc wieszać na nim pranie, dokonywać drobnych napraw czy w czasie mroźnej zimy traktować w charakterze awaryjnej lodówki. Zazwyczaj jednak taras pełni funkcje stricte wypoczynkowe i towarzyskie. Można więc na nim ustawić grilla i w czasie lata robić imprezy dla bliskich i przyjaciół. Posiłki spożywane pod gołym niebem, na świeżym powietrzu mają swój niezaprzeczalny urok, a letnie noce są na tyle ciepłe, że można siedzieć na tarasie długo po zapadnięciu zmroku. W czasie leniwych weekendów nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić cały dzień na nim, czytając książki lub rozmawiając z członkami rodziny.

Podsumowanie

Każdy, kto ma taras, musi przyznać, że jest to bardzo wygodny element domu. Dzięki temu, że można nadać mu rozmaite zastosowania, jest to przestrzeń bardzo uniwersalna. Jego obecność sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a także korzystaniu z uroków posiadanego ogrodu.

Comments are closed