Pielęgnacja ogrodów

Decyzja o założeniu ogrodu w pobliżu swojego domu nie powinna być podejmowania pochopnie.   Nie da się bowiem ukryć, iż jest to znakomite hobby, jednakże wymagające ogromnej pracy i wiedzy na temat uprawy roślin, ponieważ ogród to nie tylko trawa i kamienie. Właściwa pielęgnacja ogrodu to wyzwanie, które ma wpływ na jego wygląd i stan zdrowia wybranych do niego kwiatów.

Przygotowanie gleby

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że dla powodzenia uprawy roślin, nawet w czysto hobbystycznym znaczeniu, niebagatelne znaczenie ma rodzaj gleby, na jakiej zostanie założony ogród. Niestety, pod zabudowę przeznaczane są zazwyczaj gorsze gatunkowo gleby, które mogą nieco utrudniać założenie bujnego ogrodu. Dodatkową przeszkodą jest fakt, że często podczas budowy domu do ziemi dostaje się sporo zanieczyszczeń, wapna, kruszywa i innych materiałów. Po ukończeniu budowy należy więc teren dookoła domu drobiazgowo oczyścić. W razie takiej konieczności warto ziemię przekopać, położyć na niej kompost, a także użyć nawozów mineralnych.

 Dobór roślin

 To, jakiej pielęgnacji wymagać będzie ogród, zależy w znacznej mierze od tego, jakie rośliny w nim się zadomowią. Jeżeli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, możemy ułatwić sobie życie poprzez wybór takich kwiatów i krzewów, które mają podobne wymagania bytowe. Są także rośliny bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne, które są utrapieniem wielu ogrodników w Polsce. Można takie spotkać takie odmiany, którym nie straszne są nawet szkodniki, zarówno te pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Należy jednak mieć świadomość, że takie bardziej odporne egzemplarze mogą nie prezentować się tak okazale, jak ich delikatniejsze odmiany.

Pielenie

Każdy, kto choć przez krótki czas miał do czynienia z pielęgnacją ogrodu wie, że jest cała lista prac niezbędnych do wykonania, dzięki którym zwykły przydomowy ogródek ma szanse zamienić się w istną enklawę miłej dla oka zieleni. Jedną z takich prac jest znienawidzone przez wszystkich pielenie. Znienawidzone, gdyż zazwyczaj wykonuje się je na czworakach, pieczołowicie pozbywając się z grządek niechcianych chwastów. Te małe, niepozorne roślinki mogą bardzo zaszkodzić uprawianym przez nas kwiatom. Zabierają bowiem cenne wartości odżywcze, które trafiają do gleby wraz z nakładanym przez nas nawozem. Poza tym po ich pojawieniu się ogród wygląda po prostu na zaniedbany, a więc nieestetycznie.

 Nawożenie

 Mało który rodzaj gleby jest na tyle sam w sobie bogaty w wartości odżywcze, że nie wymaga on dodatkowego wspomagania ze strony ogrodnika. Rośliny właśnie z ziemi czerpią niezbędne do życia mikroelementy, a więc pozbawione ich mogą szybko zwiędnąć lub w ogóle nie wyrosnąć. W sklepach z asortymentem ogrodniczym można znaleźć szeroki wybór nawozów, które zapewnią kwiatom pełną gamę koniecznych im do życia wartości. Jeżeli jest taka możliwość, warto zaopatrzyć się w nawóz naturalny, a więc kompost. Mało który nieprofesjonalny właściciel ogrodu ma na swoim terenie kompostownik, można jednak dojść do porozumienia z mieszkającym w pobliżu rolnikiem, który sprzeda nieco swojego nawozu.

 Podlewanie

Komponując rośliny do ogrodu warto dobrać takie odmiany, które mają podobne zapotrzebowania na wodę. Nie zachodzi wtedy obawa, że jedna roślina zostanie przez nas podtopiona, podczas gdy jej sąsiadka z braku wody zmarnieje i uschnie. Podlewanie jest szczególnie istotne w okresie pełnego rozkwitu roślin, a więc latem. Kiedy na dworze panują upały, kwiaty odczuwają je równie dotkliwie jak ludzie. Należy jednak pamiętać o tym, że podlewać należy albo wczesnym rankiem, albo dopiero w okolicach zmierzchu. W przeciwnym razie możemy mieszkańcom swojego orodu zaszkodzić, a nie pomóc.

 Przycinanie

 W sytuacji, kiedy wśród roślin przeznaczonych do uprawy w naszym przydomowym ogrodzie znajdują się krzewy lub drzewa, koniecznością jest okresowe przycinanie ich gałęzi. Ma to różnorodne znaczenie. Po pierwsze wpływa na warstwę estetyczną i pozwala na zachowanie ich określonego kształtu. Po drugie zapewnia bezpieczeństwo domowników i pozwala na zapobiegnięcie zagrożeniom, takim jak na przykład położona zbyt blisko okna w czasie burzy gałąź drzewa. Po trzecie pozwala na stałe monitorowanie stanu roślin, pozbywanie się uschniętych fragmentów, a także sprawdzanie, czy na krzewach nie pojawiły się niepożądane szkodniki.

 Przygotowanie do zimy

Zimowe ogrody w Polsce cały czas nie cieszą się wielką popularnością. Większość ludzi akceptuje fakt, że zimą ich ogródki po prostu zamierają. Aby jednak na wiosnę odżyły na nowo, konieczne jest poświęcenie roślinom trochę uwagi i odpowiednie przygotowanie ich na zimę. Przede wszystkim należy opatulić je, aby niskie temperatury i śnieg nie zaszkodziły ich delikatnym fragmentom. Przed zimą warto także zaimpregnować posiadane w ogrodzie ławki, stoliki i altanki, a także schować wszelkie narzędzie ogrodnicze w suche miejsce.

 Podsumowanie

Aby móc cieszyć się pięknym ogrodem, należy odpowiednio go pielęgnować. Choć początki nigdy nie są łatwe, to z czasem można dojść do wprawy, która może zaowocować zdumiewającymi efektami.

Comments are closed