Ogrodzenia

W projekcie ogrodu bardzo istotne jest także ogrodzenie, które powinno być dopasowane do jego stylu, roślinności oraz preferencji mieszkańców. Ogrodzenia domu i ogrodu mogą być również ciekawym elementem ozdobnym i przeciwwagą do prostego projektu domu bądź delikatną osnową w przypadku odważnego w formie budynku. Są jednak przede wszystkim zabezpieczeniem posiadłości, które w połączeniu z bramą tworzą kompleksową ochronę.

W dostępnych projektach ogrodzeń warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych stylów:

Ogrodzenia metalowe i żeliwne – bardzo stabilne, wytrzymałe i z pewnością bezpieczne. Najbardziej ekonomiczną wersją jest siatka oparta na słupkach wmurowanych bądź wkopanych w ziemię. Skuteczność ochrony jest w tym przypadku ograniczona. Bardziej solidną i również bardziej kosztowną opcją jest ogrodzenie składające się z elementów metalowych.

Ogrodzenia drewniane i kamienne są stylowe i idealnie pasujące do ogrodów śródziemnomorskich, wiejskich, a także domów, w których projektach przeważa drewno. Wpasowując się w ogólny klimat posesji, tworzą jej atut. Ogrodzenie z drewna wymaga częstej impregnacji, a jego trwałość zależy od jakości drewna, natomiast to wykonane z kamienia jest bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrze. Do ogrodzeń kamiennych wykorzystują się różne typy kamieni, choć najpopularniejsze to kamienie łupane oraz otoczaki. Wersją nieco łatwiejszą w wykonaniu jest ogrodzenie ceglane, nadające ciekawego, nieco swojskiego klimatu.

Ogrodzenia betonowe -formą trwałego ogrodzenia jest wykorzystanie w jego produkcji betonu, do którego można włączyć elementy zarówno drewniane, jak i żeliwne. Ogrodzenie betonowe ma niekwestionowaną zaletę – jest trwałe i nie wymaga częstych remontów. Jest jednak często uznawany za mało klimatyczne i nie wprowadzające niczego nowego do estetyki posiadłości,

Ogrodzenia zielone – potocznie zwane żywopłotami, są propozycją ogrodzenia dla osób, które chcą subtelnie zaznaczyć linie swojej działki, stwarzając tym samym wrażenie otwartej przestrzeni. Idealne w przypadku oddalonych od miasta działek, które nie wymagają ścisłej ochrony. Gęsty żywopłot jest również bardzo dobrym zabezpieczeniem przed niechcianymi gośćmi, ozdabiając jednocześnie działkę lub ogród.

Comments are closed