Projektowanie ogrodów

Piękny ogród jest miejscem do odpoczynku i relaksu, a także rekreacji i realizacji swoich pasji. Warto zatem zainwestować w jego profesjonalny projekt. Projektowanie ogrodów to usługa ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. W toku profesjonalnego przygotowania ogrodu można wyróżnić kilka etapów.

Pierwszy to oczywiście wybór firmy, która spełnia nasze oczekiwania co do stylu, jakości i ceny. Można kierować się różnymi przesłankami, jednak bardzo dobrym tropem są opinie innych oraz szerokie doświadczenie i referencje, zdobyte na podstawie zrealizowanych już projektów.

Kolejny etap to spotkanie z projektantem, przedstawienie mu swoich oczekiwań oraz dokładne oględziny terenu, który ma zostać zagospodarowany na ogród. Projekt ogrodu obejmuje wiele jego aspektów. Jest to zaplanowanie jego ogólnego charakteru (śródziemnomorski, nowoczesny itp.), dobór roślinności (mogą być bardziej wymagające bądź ekonomiczne, ale wciąż efektowne) oraz jej przestrzennego rozmieszczenia, ale także zastosowanie małej architektury ogrodowej, np. altany czy pergoli oraz innych dodatków.

Kolejny etap to tworzenie wizualizacji, która dzięki swojej dokładności i realizmowi pozwala pokazać ogród klientowi i dokonać niezbędnych zmian czy poprawek. W tym momencie również dochodzi do precyzyjnego wyznaczenia roślinności, ścieżek i innych elementów ogrodu.

Kiedy projekt jest już dopracowany do ostatniego szczegółu, przychodzi czas na jego praktyczną realizację. Wiele firm oferuje kompleksowe usługi tworzenia ogrodów, również z ich pielęgnacją przez kolejne lata. W ramach abonamentowej opieki firmy tworzą systemy nawadniające oraz zajmują się profesjonalną pielęgnacją roślinności (m. in. wertykulacja i koszenie trawników, karczowanie niepotrzebnych drzew i krzewów, bądź ich przycinanie oraz wiele innych usług). Dbałość o ogród to nie tylko rośliny, ale także mała architektura, bruk, płot, pergole, które również wymagają regularnej konserwacji. Dzięki zleconym usługom możemy mieć pewność, że roślinność szybko się rozwinie, a my po niedługim czasie będziemy cieszyć się zieloną oazą.

Projekty ogrodów i ich stylizacja

Zlecając profesjonalne zaprojektowanie ogrodu, chcemy, aby był on wyjątkowy i cieszył wizualnie zarówno nas, jak i naszych gości. W branży projektowania zieleni istnieje wiele trendów, tak nowoczesnych, jak i klasycznych, a ich odpowiednie dopasowanie do preferencji klienta to połowa sukcesu.

Style projektowania ogrodów zależą od wielu czynników. Oczywiście pierwszym z nich jest talent projektanta oraz jego doświadczenie i wyczucie. Drugi, bardzo istotnie wpływający na wygląd współczesnych ogrodów, to moda i trendy. Tworząc teren zielony w określonym stylu, musimy pamiętać o dopasowaniu go do otoczenia, ukształtowania terenu, możliwości technicznych oraz finansowych. Łącząc tych kilka filarów, możemy wymienić najczęściej występujące style ogrodów. To przede wszystkim:

  • ogrody w stylu nowoczesnym – często nazywane równierz ogrodami w stylu minimalistycznym, wybierane przez właścicieli domów o nowoczesnej formie, np. domów ekologicznych. Ogród nowoczesny doskonale uzupełnia tego typu architekturę. Charakteryzuje go minimalizm, harmonia i bardzo niewielki nakład pracy, aby utrzymać go w nienagannym stanie. Ten ogród to również szereg udogodnień związanych z pielęgnacją roślin, np. automatyczne systemy nawadniania,
  • ogrody w stylu  śródziemnomorskim – ostatnio coraz bardziej popularny, to ogród ciekawy, z licznymi zakamarkami i wykorzystaniem małej architektury – pergoli, ławeczek, schodów, murków. Tego typu ogród wymaga nakładu pracy, jednak daje ogrom satysfakcji jego właścicielom. Idealnie nadaje się także do hodowli ziół,
  • ogrody w stylu angielskim – zwane także ogrodami w stylu romantycznym
  • ogrody w stylu styl japońskim – tutaj liczy się perfekcja, dokładność, ale również minimalizm. Podstawą ogrodu japońskiego jest harmonia. Każdy element równoważy inny, przez co przebywanie w nim pozwala na relaks i odprężenie. W tym stylu często spotykane są kompozycje z kamieni i roślin oraz obecność zadbanych, małych zbiorników wodnych.
  • ogrody w stylu  styl francuskim – zwane także ogrodami w stylu formalnym, których domena to uporządkowanie i symetryczność. Taki ogród będzie doskonale prezentował się w otoczeniu domu stylizowanego na pałacyk bądź ekskluzywnego hotelu.
  • ogrody w stylu styl wiejskim – to ogrody dla osób, które po prostu chcą obcować z naturą, w jej dużej ilości. W ogrodzie wiejskim warzywa łączą się z kwiatami, a owoce z ziołami, tworząc oazę kolorów i zieleni,
  • ogrody w stylu rezydencjonalnym
  • ogrody w stylu Vintage

Comments are closed